Rozwiązania domu energooszczędnego


Wszystkie domy energooszczędne mają cechy wspólne. Najważniejsze jest, by były zwarte, najbardziej optymalną bryłą jest sześcian, ewentualnie lekki prostopadłościan. Wybierając projekt musimy więc niestety odrzuć wszystkie plany w kształcie krzyża, czy litery L lub H. Cała konstrukcja musi być wykonana pod zminimalizowanie strat ciepła, a więc również dach musi spełniać konkretne wytyczne. Najlepsze są płaskie lub, jeśli już bardzo musimy, dwuspadowe, ale z bardzo niewielkim kątem nachylenia.
Małe straty ciepła są uzależnione od położenia odpowiedniej izolacji, zarówno przy elewacjach, jak i pod dachem. Standardem przy projektowaniu domów energooszczędnych jest 40 cm styropianu i 40 cm wełny mineralnej - nie jest to jednak reguła. Często lepiej jest lepiej ocieplić pomieszczenia poddasza, niż ryzykować płaskim dachem, na temat którego istnieje wiele negatywnych opinii - od walorów estetycznych po zagrożenia związane z zaleganiem śniegu. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkową izolację, aby cieszyć się dobrze wyglądającym i funkcjonalnym domem.
Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu może być bardzo energochłonne. Można przemyśleć zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, na przykład żwirowego. Choć montaż takiego rozwiązania może być trudny, to jednak zyskujemy naturalny podkład chłodzący latem, a grzejący w zimie. GWC może podgrzać temperaturę z -20 na +5 stopni, więc wykona największą pracę. Podgrzanie do +18 to już mały problem. Taka technologia ma też swoje wady, takie jak chociażby możliwość przedostania się do domu owadów, a nawet małych zwierząt.
Bardzo łatwo jest zrzucić wszystkie problemy na projekt domu energooszczędnego, spójrzmy jednak, co możemy też sami zrobić niewielkim kosztem. Wystarczy przeliczyć zużycie energii wszystkich sprzętów w domu. Do tego celu zaopatrzmy się w kilka mierników. Ciekawostką jest, że istnieje wiele urządzeń, które czerpią prąd, choć są wyłączone. Może warto wypiąć wtyczkę z prądu i tym sposobem zaoszczędzić kilka kilowatogodzin?

Previous Jak wybrać projekt domu?
Next Adaptacja projektu nie taka trudna