Co powinno znaleźć się na działce budowlanej?


Poza domem i garażem, na działce budowlanej trzeba wygospodarować miejsce na elementy dodatkowe, niezbędne do funkcjonowania całej posesji. Mowa tu o szambie, studni, śmietniku, a może nawet oczyszczalni ścieków?
Architekt wykonujący lub adaptujący projekt musi zostać poinformowany o wszystkim, co powinno znajdować się przy domu. Budując przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba rygorystycznie przestrzegać wymaganych odległości od innych obiektów. Tak jak szczelne osadniki mogą znajdować się w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, tak nie mogą być usytuowane w pobliżu ujęć wody pitnej - minimalna odległość musi wynosić 30 m. Takie budynki są luksusem inwestorów posiadających duże działki.
W przypadku braku kanalizacji, będziemy zmuszeni zatroszczyć się o wybudowanie zbiornika na nieczystości. Lokalizacje szamb również są określone przepisami i standardowo wynoszą 5 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego i 2 m od granicy działki. Odległość można zmniejszyć po spełnieniu kilku warunków, takich jak zgoda Gminy czy pobliskie sąsiedztwo innego szamba. Dokładnie tak samo przedstawia się sprawa dla położenia małych kompostowników do pojemności 10 m3.
Gdy na działce nie ma również wodociągu, trzeba zaopatrzyć się w inne źródło wody pitnej. Położenie studni jest opisane jeszcze bardziej rygorystycznie, a zależy m. in. od lokalizacji granic posesji, rowów, budynków dla zwierząt, wybiegów, miejsca składowania śmieci. Wszystkie odległości trzeba oceniać globalnie - liczą się również obiekty znajdujące się na działkach sąsiadów.
Miejsce na pojemniki na śmieci też musi być odpowiednio oddalone od granicy posesji i budynków mieszkalnych - wynoszą one odpowiednio 2 i 3 metry, chyba, że sąsiad umieści swoje kosze obok naszych na skraju działki - wtedy nie ma żadnych problemów.
Podczas adaptacji projektu ważne jest, by poinformować architekta o dokładnym położeniu wszystkich komponentów, żeby nasz projekt domu jednorodzinnego był jak najbardziej optymalny, a działka została w odpowiedni sposób zagospodarowana.

Previous Zalety domów z drewna
Next Kto może dokonać adaptacji projektu domu?