Wybór odpowiedniego garażu


Decydując się na budowę domu, nie możemy zapomnieć o garażu dla naszego samochodu. Istnieją dwie koncepcje jego położenia: w bryle głównego budynku lub wolno stojący. Które rozwiązanie jest najlepsze?
Często może się zdarzyć, że działka budowlana jest fizycznie za mała, żeby zmieścić garaż wolno stojący. Przepisy określające jego położenie są identyczne, jak w przypadku domu mieszkalnego, czyli mniej więcej 3 metry odstępu z każdej strony. Jeśli działka jest za mała na taką konstrukcję, ale z kolei za duża, żeby postawić garaż na granicy naszej posesji, możemy być zmuszeni, żeby miejsce dla samochodu wykonać pod naszym dachem. Minimalne wymiary wewnętrzne takiej konstrukcji to 2, 7x5 m, a wysokość 2, 2 m. Możemy jednak pokusić się o powiększenie tej przestrzeni, żeby stworzyć małe zagłębie do majsterkowania lub magazyn. Przeglądając katalogowe projekty można natknąć się na pomysł wykonania dodatkowej wiaty lub dodatkowego pomieszczenia gospodarczego na piętrze. Trzeba pamiętać, żeby zachować estetykę wykonania obu budowli - architekt powinien wykonać projekt domu i garażu w tym samym stylu i przeznaczyć te same materiały. Analizując koszty obu projektów, to wykonanie garażu wolno stojącego jest droższe, jednak można ten wydatek rozłożyć w czasie - nie ma potrzeby jego wykańczania razem z domem.
Szczegółowo trzeba określić przestrzeń i sposób wykonania wjazdu do garażu, który musi być przestronny i komfortowy niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. W przypadku odrębnej konstrukcji należy zwrócić też uwagę, czy nie będzie to najbardziej wyeksponowany element na froncie działki.
Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to można się spierać, które z rozwiązań jest lepsze - w bryle budynku będzie zajmować o wiele mniej miejsca, a w zimie nie trzeba będzie wychodzić na dwór, żeby odpalić samochód. Natomiast możemy być narażeni na zapach smarów i dźwięk pracującego silnika w mieszkaniu. Stracimy również możliwość posiadania zacisza do majsterkowania lub schowka.

There is no more story.
Next Drobne zmiany w projekcie - jakie konsekwencje się z nimi wiążą?